Сулимівка

Село Сулимівка розташоване в 15-и км на північний захід від Баришівки. Довгий час було родовим маєтком відомого роду Сулим. Сільської ради не має. Кількість населення – 400 чоловік.

Покровська церква

Свято-Покровська церква. Фото Романа Маленкова

Покровська церква

Склепи
Склепи родини Сулим

Свято-Покровська церква – видатна пам’ятка архітектури національного значення. Збудована у 1622-28 роках гетьманом Іваном Сулимою. Довгий час служила усипальнею для роду Сулим. В церкві до наших днів збереглися склепи Сулим.

А ось що пише путівник: Дванадцять маршрутів Київщиною. – К.: Грані-Т, 2008. Автори: Роман Маленков та Олег Година.

“Зовсім поряд з Малою Старицею розташоване ще одне невелике село – Сулимівка, колишня головна резиденція славного козацького роду Сулим, найбільш відомими представниками якого є запорізький гетьман Іван Сулима та генеральний суддя Малоросії, таємний радник та генерал-майор Яким Сулима (а ще були полковники, єпископ, титулярні радники та багато інших).

Склепи

Розграбований быльшовиками родинний склеп Сулим

Парк
Парк родини Сулим (19 ст.)
Ленін
Ленін у парку

У 1622-29 рр. в селі була збудована кам’яна однобанна Покровська церква. Рік заснування церкви співпадає з визволенням Івана Сулими з турецької неволі, тому, ймовірно, ці події пов’язані між собою. Храм є зразком ранньої української архітектури і взагалі найстарішою спорудою Київської області (звичайно ж, якщо Київ не враховувати). Проста і навіть аскетична, але могутня „білокам’яна” церква дещо нагадує фортифікаційну будівлю з рисами козацьких та давньоруських храмів. І хоча будівля зазнала змін у 1838 та 1900 (прибудована дзвіниця) роках, в цілому церква зберігає первісний вигляд. Неподалік, на іншому боці дороги, стоїть невеликий одноповерховий садибний будинок Сулим. За ним розкинувся старий затишний, однак занедбаний парк, закладений у ХІХ ст.

Садибний будинок

Садибний будинок Сулим

Покровська церква тривалий час була усипальницею роду Сулим. До неї прибудовані склепи, але вони були пограбовані у 30-ті роки ХХ ст. Тоді ж большевики знищили більшість надзвичайно цінних старовинних ікон. Одна з них – ікона ХVІІІ ст. „Покрова”, а також портрети представників роду Сулим тієї епохи зберігаються у Національному художньому музеї України.”

50.276176, 31.969099 Дивитись на мапі Google Maps