Село Томашівка розташоване на 15 км північніше Фастова. Перша письмова згадка датується 1676 роком. Довгий час село належало до маєтків Київських митрополитів (спочатку православних, потім уніатських), але з 1795 року перейшла у власність до князя Григорія Долгорукова. Долгоруков у 1810 році продав Томашівку поляку Яну Хоєцькому. Зараз в Томашівці мешкає трошки більше 400 чоловік.
Палац Хоєцьких. Фото Романа Маленкова
Тривалий час резиденція Хоєцьких була розташована у сусідньому, на той час дуже великому, селі Дідівщині. У 1903-10 роках Хоєцькі збудували розкішний палац у Томашівці. Автором проекту став архітектор Валеріан Куликовський. У 2000 році комплекс маєтку, якимось чином перейшов монахам Свято-Введенського монастиря, які влаштували тут свій скит – Ризоположенчеський монастир. Вони ж зробили розкішну реставрацію палацу. Зараз садиба Хоєцьких є пам’яткою архітектури національного значення.
Навколо палацу, використовуючи природний ландшафт (лісисті яри та балки), Хоєцькі розбили гарний парк. В радянські часи парк прийшов у занепад, але сучасні мешканці садиби Хоєцьких (монахи) почали наводити лад у парку, поставили чимало скульптур, збудували вольєри для птахів (в тому числі для страусів), а навколо садиби збудували кам’яну стіну з великими баштами.
Навколо маєтку свого часу Хоєцькі збудували великий господарський комплекс. Цей комплекс в радянські часи став основою великого колгоспу. Деякі споруди часів Хоєцьких служать і зараз, як наприклад оця (що в ній було до революції – незрозуміло: стайня чи комора), збудована із декоративного, дорогого чорного граніту.
А ось що пише путівник: Дванадцять маршрутів Київщиною. – К.: Грані-Т, 2008. Автори: Роман Маленков та Олег Година.
“Перший пункт подорожі – село Томашівка, що на лівому березі Ірпеня. Воно колись належало Київським митрополитам: спочатку православним, потім уніатським. 1795 року, після приєднання Правобережжя до Росії, село відібрали у церкви на користь родини Долгорукіх. Судячи з усього, їх ці землі особливо не цікавили, тому через 15 років Томашівку, як і сусідні Дідівщину з Голяками, продали полякам Хоєцьким. Ця католицька родина досить активно зайнялась розбудовою своїх маєтків. Результатом стали кілька садиб та костьол у Дідівщині. Але до наших днів зберігся тільки садибний комплекс у Томашівці, створений у 1910 році. У радянські часи тут містилась школа. Нині маєток віддали церкві. На його території розташований Ризоположенський скит Свято-Введенського монастиря.
Будинок (часто його називають палацом) Хоєцьких є одним з найцікавіших зразків садибної архітектури Київщини. Цегляна споруда у модному на початку ХХ ст. стилі модерн, має складний план з виступами під несподіваними кутами, балконами та верандою, прикрашеною дерев’яним різьбленням. Кількість поверхів коливається від одного до двох. Ремонт дійсно зроблений вдало, що трапляється з архітектурними пам’ятками, на жаль, не так вже й часто. Навколо садиби – численні скульптурні композиції: біблійні сюжети, фонтан, леви, янголи та ін. Поряд утримується невеличкий зоопарк з екзотичними птахами (від фазанів та райських птахів до страусів). За палацом, у яру та по його схилах, розбитий гарний парк. Вся територія огороджена стінами з баштами. Взагалі, садибний комплекс – той самий випадок, коли краще відвідати та побачити на власні очі, ніж просто переглянути фото. Біля входу на територію монастиря стоїть велика стара приземкувата комора, змурована з чорного граніту. До речі, це також пам’ятка архітектури.”
Комори із чорного граніту
Текст та фото Романа Маленкова
Нижче фото Томашівки. Липень 2014