Томашівка

Село Томашівка розташоване на 15 км північніше Фастова. Перша письмова згадка датується 1676 роком. Довгий час село належало до маєтків Київських митрополитів (спочатку православних, потім уніатських), але з 1795 року перейшла у власність до князя Григорія Долгорукова. Долгоруков у 1810 році продав Томашівку поляку Яну Хоєцькому. Зараз в Томашівці мешкає трошки більше 400 чоловік.

Палац Хоєцьких

Палац Хоєцьких. Фото Романа Маленкова

Тривалий час резиденція Хоєцьких була розташована у сусідньому, на той час дуже великому, селі Дідівщині. У 1903-10 роках Хоєцькі збудували розкішний палац у Томашівці. Автором проекту став архітектор Валеріан Куликовський. У 2000 році комплекс маєтку, якимось чином перейшов монахам Свято-Введенського монастиря, які влаштували тут свій скит – Ризоположенчеський монастир. Вони ж зробили розкішну реставрацію палацу. Зараз садиба Хоєцьких є пам’яткою архітектури національного значення.

Палац Хоєцьких

Навколо палацу, використовуючи природний ландшафт (лісисті яри та балки), Хоєцькі розбили гарний парк. В радянські часи парк прийшов у занепад, але сучасні мешканці садиби Хоєцьких (монахи) почали наводити лад у парку, поставили чимало скульптур, збудували вольєри для птахів (в тому числі для страусів), а навколо садиби збудували кам’яну стіну з великими баштами.

Палац ХоєцькихНавколо маєтку свого часу Хоєцькі збудували великий господарський комплекс. Цей комплекс в радянські часи став основою великого колгоспу. Деякі споруди часів Хоєцьких служать і зараз, як наприклад оця (що в ній було до революції – незрозуміло: стайня чи комора), збудована із декоративного, дорогого чорного граніту.

А ось що пише путівник: Дванадцять маршрутів Київщиною. – К.: Грані-Т, 2008. Автори: Роман Маленков та Олег Година.

Палац Хоєцьких“Перший пункт подорожі – село Томашівка, що на лівому березі Ірпеня. Воно колись належало Київським митрополитам: спочатку православним, потім уніатським. 1795 року, після приєднання Правобережжя до Росії, село відібрали у церкви на користь родини Долгорукіх. Судячи з усього, їх ці землі особливо не цікавили, тому через 15 років Томашівку, як і сусідні Дідівщину з Голяками, продали полякам Хоєцьким. Ця католицька родина досить активно зайнялась розбудовою своїх маєтків. Результатом стали кілька садиб та костьол у Дідівщині. Але до наших днів зберігся тільки садибний комплекс у Томашівці, створений у 1910 році. У радянські часи тут містилась школа. Нині маєток віддали церкві. На його території розташований Ризоположенський скит Свято-Введенського монастиря.

башта монастиряБудинок (часто його називають палацом) Хоєцьких є одним з найцікавіших зразків садибної архітектури Київщини. Цегляна споруда у модному на початку ХХ ст. стилі модерн, має складний план з виступами під несподіваними кутами, балконами та верандою, прикрашеною дерев’яним різьбленням. Кількість поверхів коливається від одного до двох. Ремонт дійсно зроблений вдало, що трапляється з архітектурними пам’ятками, на жаль, не так вже й часто. Навколо садиби – численні скульптурні композиції: біблійні сюжети, фонтан, леви, янголи та ін. Поряд утримується невеличкий зоопарк з екзотичними птахами (від фазанів та райських птахів до страусів). За палацом, у яру та по його схилах, розбитий гарний парк. Вся територія огороджена стінами з баштами. Взагалі, садибний комплекс – той самий випадок, коли краще відвідати та побачити на власні очі, ніж просто переглянути фото. Біля входу на територію монастиря стоїть велика стара приземкувата комора, змурована з чорного граніту. До речі, це також пам’ятка архітектури.”

комори

Комори із чорного граніту

Текст та фото Романа Маленкова

Читати про Томашівку ще

Нижче фото Томашівки. Липень 2014


50.189099, 29.817410 Дивитись на мапі Google Maps